EMİR İLGEN

19.Antalya Piyano Festivali bünyesinde gerçekleştirilen “Genç Yetenek Uluslararası Piyano Yarışmasında” 15-19 yaş C kategorisinde 1.’lik ödülü almış ve festival bünyesinde Şef Gürer Aykal yönetiminde Beethoven 3. Piyano Konçertosunu çalmıştır. 

4-9 Mart 2019 tarihlerinde İstanbul Filarmoni Derneği tarafından düzenlenen, Faruk Erengül Ulusal Piyano Yarışması, 15-30 yaş kategorisinde 1.’lik ödülü almıştır. Jüri başkanlığını Devlet Sanatçısı İdil Biret’in yaptığı yarışma; iki eleme turu ve final resitali ile gerçekleşmiştir. Sonrasında yarışma kazananı olarak, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile Saint-Saens 2. Piyano konçertosunu çalmıştır.

EPTA 2018 (European Piano Teachers Association), 20-25 Şubat 2018 tarihlerinde Belçika’da düzenlenen “Uluslararası Genç Piyanist Piyano Yarışması’nda” finale kalmış ve 2. kategoride “Prize Winner” olarak 2.’lik ödülü almıştır.

2013 yılında ilk yarışma deneyiminde; Almanya Baden-Baden şehrinde Clara Schumann Musik Schule’de düzenlenen Uluslararası Piyano Yarışmasında 'Assoluto Birincilik Ödülü' aldı. 2014 yılında Rusya’nın “Rostov-on-don” şehrinde düzenlenen “10’uncu Path to Mastery” Uluslararası Piyano Yarışmasında finale kalıp, finalde ' Haydn Piyano Konçertosu No.11- Re Major 'çaldı ve 3.lük derecesi aldı. 2017 Mart ayında Mimar Sinan Konservatuvarı'nda düzenlenen Yamaha Europe Piyano Yarışması’nda Scholarship Award 2016-2017” kazananı olarak burs aldı.

Genç yaşında geniş bir repertuarı olan Emir, Haydn, Bach, Beethoven, Schumann ve Saint-Saens’ın eserlerinden oluşan piyano konçertolarını; İzmir Devlet Senfoni, Türkiye Gençlik Filarmoni, Rusya Rostov Filarmoni, Antalya Devlet Senfoni ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestraları ile çalmış ve aralarında; Gürer Aykal, Cem Mansur, Can Okan, Tassos Simeonidis de bulunduğu Orkestra Şefleri ile çalışma imkânı bulmuştur. 

İzmir Karşıyaka Hikmet Şimşek Sahnesi'nde ve İstanbul Beşiktaş Fulya Sanat Merkezi'nde geniş bir repertuar ile resital vermiştir. Enka Kültür 29. Sanat Buluşmalarında Genç Yetenek olarak 17 Ekim 2017 tarihinde resital vermiştir. “İş Sanat ve Kültür” tarafından 2017-2018 “Parlayan Yıldızlar Programı’na” seçilerek Milli Reasürans’ta 18 Aralık 2017’de sahneye çıkmıştır.

25 yaş altı genç yeteneklerin konuşmacı olarak davet edildiği Paragon Talks'19 konuşmacısı olarak Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall'da piyano dinletisi ile biten bir konuşma yapmıştır.

2015 ‘ten itibaren Belçika’da ünlü pedagog ve eğitmen Prof. Diane Andersen ile çalışmakta olup, bugüne kadar katıldığı ustalık sınıflarında; Alan Weiss, Konstantin Scherbakov, Felix Gootlieb, Gerald Fauth, Elena Margolina Hait başta olmak üzere birçok ünlü piyanist ve eğitmen ile çalışma fırsatı bulmuştur.

2003 yılında İzmir’de doğan “Emir İlgen” İzmir 9 Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda, Yrd.Doç.Demet Eytemiz ile başladığı piyano derslerine, İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Zeynep Yamantürk ile devam ederek 12.sınıfı bitirmiştir. 

Üniversite eğitimine Ekim 2021 tarihi itibariyle Almanya'da "Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar"'da Prof. Christian Wilm Müller ile devam etmektedir.

Emir İlgen, Güher & Süher Pekinel  rehberliğinde “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” bursiyeri olarak , TÜPRAŞ sponsorluğunda desteklenmektedir. Aynı zamanda Almanya'da "Ribesam Stiftung'un" bursiyeridir.   

İstanbul / Türkiye Telefon : +90 532 425 78 10 © Copyright 2019. GM