EMİR İLGEN

Eğitimine Hochschule fur Musik FRANZ LISZT Weimar Almanya'da devam etmektedir.

Aarhus Danimarka, Mart 2023, uluslararası piyano yarışması finalisti olmuş ve 3.’lük ödülü almıştır

2003 yılında İzmir’de doğan Emir, üniversite öncesi eğitimi MSGSU İstanbul Devlet Konservatuarı, Piyano ana sanat dalında tamamlamış ve bu dönemde yurt içi ve yurt dışında birçok solo resital vermiştir. Genç yaşında geniş bir repertuarı olan Emir, Haydn, Bach, Beethoven, Schumann, Tchaikovsky ve Saint-Saens’ın eserlerinden oluşan piyano konçertolarını; İzmir Devlet Senfoni, Türkiye Gençlik Filarmoni, Rusya Rostov Filarmoni, Antalya Devlet Senfoni, Jena Flarmoni, Aarhus Filarmoni ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestraları ile çalmış ve aralarında; Gürer Aykal, Cem Mansur, Can Okan, Tassos Simeonidis de bulunduğu Orkestra Şefleri ile çalışma imkânı bulmuştur.

Ünversite öncesinde katıldığı yarışmalardan birçok ödül kazanmışıtr, bunlar arasında; 19.Antalya Piyano Festivali bünyesinde gerçekleştirilen “Genç Yetenek Uluslararası Piyano Yarışmasında” 15-19 yaş C kategorisinde 1.’lik ödülü, 4-9 Mart 2019 tarihlerinde İstanbul Filarmoni Derneği tarafından düzenlenen, Faruk Erengül Ulusal Piyano Yarışması, 15-30 yaş kategorisinde 1.’lik ödülü, EPTA 2018 (European Piano Teachers Association), 20-25 Şubat 2018 tarihlerinde Belçika’da düzenlenen “Uluslararası Genç Piyanist Piyano Yarışması’nda” finale kalmış ve 2. kategoride “Prize Winner” olarak 2.’lik ödülü almıştır. 2017 Mart ayında Mimar Sinan Konservatuvarı'nda düzenlenen Yamaha Europe Piyano Yarışması’nda Scholarship Award 2016-2017” kazananı olarak burs aldı.

 25 yaş altı genç yeteneklerin konuşmacı olarak davet edildiği Paragon Talks'19 konuşmacısı olarak Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall'da piyano dinletisi ile biten bir konuşma yapmıştır.

2015 ‘ten itibaren Belçika’da ünlü pedagog ve eğitmen Prof. Diane Andersen ile çalışmakta olup, bugüne kadar katıldığı ustalık sınıflarında; Alan Weiss, Konstantin Scherbakov, Felix Gootlieb, Gerald Fauth, Elena Margolina Hait başta olmak üzere birçok ünlü piyanist ve eğitmen ile çalışma fırsatı bulmuştur. Mendelssohn Academy tarafından düzenlenen 2022 yılı ustalık sınıflarına kabul edilmiş ve Prof. Arie Vardi ve Prof. Jacques Rouvier ile çalışmıştır. Türkiye’de bulunduğu dönemde besteci Ali Darmar ve devlet sanatçısı piyanist Ayşegül Sarıca kendisini düzenli olarak dinleyip, konser ve yarışma programlarına hazırlanmasında destek olmuşlardır.

Üniversite eğitimine Ekim 2021 tarihi itibariyle Almanya'da "Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar"'da Prof. Christian Wilm Müller ile devam etmektedir. Almanya’da ilk yılında Beethoven 2.’piyano konçertosu çalmış, DNT (Deutsches National Theater) ile beraber, Luciano Berio’nun “Recital for Cathy” eserinin sahnelenmesinde görev almış, ve eser Almanya’da 3 kere gösterime çıkmıştır. İlave olarak, Jena Philarmoni orkestrası ile Saint Seans’ın hayvanlar karnavalı, Stuttgart Murhard Kültür evinde solo resital, Weimar Franz Liszt’in evi ve piyanosunda resital vererek eğitimini geliştirmiştir.  

Emir İlgen, Güher & Süher Pekinel  rehberliğinde “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler”, aynı zamanda Almanya'da "Ribesam Stiftung'un" bursiyeridir. 2023 yılı itibariyle Weimar Yehudi Menuhin Live Music bursiyeri olmuştur.   

İstanbul / Türkiye Telefon : +90 532 425 78 10 © Copyright 2023. Unitel