“Umutsuzluk ve Bezginliğe Yer Yok” 19 Mayıs Cumhuriyet Gazetesi

1-19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı sizin için ne anlama geliyor? ‘Atatürk’ün yolunda yürümek’ ne demektir?

 

Atatürk’ün Samsun’a çıktığı günün koşulları düşünülürse, kazanılan zaferin ne denli imkânsız göründüğü açıktır. Bu yüzden 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı henüz yaşamın başında olan biz gençlere çok önemli mesajlar vermektedir: Başarıya ulaşma yolunda umutsuzluğa, bezginliğe yer yoktur. Kişi hedefine kararlılıkla, inançla ve çok çalışmayla mutlaka ulaşacaktır. Bir genç olarak geleceğimi oluşturmak, müziğin evrensel iletişimini olabildiğince duyurabilmek için Atatürk’ün yolunda, kimliğimle gurur duyarak çok ama çok çalışmak gerektiğinin bilincindeyim. Benim için Atatürk’ün yolunda yürümek; ilkelerine sahip çıkmak, öğütlerini dinlemek, çağdaş ve özgür olmaktır. Seçtiğimiz yolda olabileceğimizin en iyisi olmaya gayret etmek, yurtdışında da Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmektir. Ben tüm bunları müzik hayatıma ve çalışmalarıma yansıtmaya özen gösteriyorum.

2-Nasıl bir ülkede yaşamak istersiniz? ‘Daha iyi bir Türkiye’ için neler yapılmalı? Siz neler yapıyorsunuz?

 

Gençlerin gelecek endişesi duymadığı, kendilerini geliştirebilmek için her türlü desteği ve olanağı bulabildiği bir ülkede olmak isterim. Bence bizim her alanda iyi eğitilmemiz için ulusal eğitimin, her değerin üstünde tutulması gerekir. Ben kendi adıma kimliğimin bana yüklediği sorumluluğun bilinciyle ülkemi her yerde gururlandırabilmek için çok çalışıyorum. Sadece akademik eğitimin değil, sanatın da, eğitim sisteminin büyük bir parçası olması gerektiğini düşünüyorum. Bir klasik müzik konserinden keyif aldırabilecek bir eğitim belki, bakış açımızı değiştirebilecek sosyokültürel bir eğitim umarım. Ben her gün çalışıyorum, ülkemi yurtdışında temsil ediyorum ve bunu yapmaktan gurur duyuyorum. Belki de bir politikacının yapamadığını, bir sanatçı yapabilir kolaylıkla.

 

3-Aldığınız eğitimden memnun musunuz? Kendiniz için nasıl bir gelecek hayal ediyorsunuz?

 

Aldığım eğitimden memnunum. Ancak eğitimin her seviyedeki genci daha üst seviyelere taşıması gerektiğini düşünüyorum. Kişileri eşitlenmemesi gerekiyor. Bu durum ya kapasite kullanımına engel ya da durağanlaşmaya neden oluyor. Bence kişiye ve yeteneğe özel bir eğitim, hem toplumun, hem de bireyin gelişmesi için atılabilecek en büyük adımlardan biridir. Bir kişi, bir fikir, bir fikir bir gelecek yaratır. Benim dileğim, yurtdışında bulduğumuz fırsatların, eğitim olanaklarının ülkemde de olması. Bunu tüm kalbimle diliyorum. Kendi geleceğim için aklımda, bir virtüöz piyanist olmak ve ülkemin sanat ve müzik konusundaki saygınlığını yükseltmek vardır. Eğitiminde emeği geçen bütün öğretmenlerime ve beni maddi anlamda destekleyen ÇEV Sanata çok teşekkür ederim.

Comments (8.434)